Kilka słów o Wspólnocie
Do swoich dzieł Bóg powołuje ludzi konkretnie osobowo, lecz łączy ich swoją łaską uzdalniając do wspólnej służby, do wymiany darów i charyzmatów. Wspólnota Jest miejscem poznawania prawdy o sobie, poznawania siebie, rozpoznawania, rozwijania i wykorzystywania talentów oraz współdziałania dla dobra Kościoła.
Wspólnota Modlitwy Tańcem MAGNIFICAT działa od 20.07.2018 roku przy Białym Kościele.
Powstała w odpowiedzi na Słowo Boże, które o tym mówi, chociażby tak: „Chwalcie więc Boga w waszym ciele” (1 Kor 6,20). I tak: „Chwalcie go bębnem i tańcem” (Ps 150) oraz z pasji do tańca i pragnienia, by każdym krokiem i gestem, każdą kroplą potu i uśmiechem, każdą radością z tańca oddawać Bogu chwałę jako Jedynemu Panu i Zbawcy.
Nazwa Wspólnoty została zaczerpnięta z kart Pisma Świętego a dokładnie z nazwy hymnu uwielbienia wyśpiewanego (a być może wytańczonego) w trakcie nawiedzenia św. Elżbiety przez
Maryję. Maryja, która spośród ludzi najbardziej była otwarta na Boga, jest dla nas wzorem oddawania Bogu chwały i czci. Magnificat to najlepsza szkoła zachwytu nad Bogiem, radowania się Jego obecnością i mocą, zauroczenia Jego bliskością, bezinteresownego komplementowania Go oraz dziękczynienia Bogu za wielkie rzeczy, jakich dokonał i dokonuje nieustannie w naszym życiu.
Modlitwa tańcem
Modlitwa tańcem angażuje całe ciało, umysł, duszę człowieka i kieruje myśli, uczucia i gesty ku Bogu. Każdy gest w tańcu może wyrażać nas samych i to, jak bliski jest nam Bóg. Uniesione ręce będą gestem oddaniem chwały, złożenie rąk na piersi stanie się znakiem pokory i szacunku wobec Boga, otwarte ramiona wyrażą zgodę na przyjęcie łaski, prosty ruch kołysania (balance czyli kołyska) może stać się gestem powierzenia się Bogu, jak dziecko które czuje się bezpieczne w ramionach matki czy ojca. Podskoki, klaskanie w rytm dźwięków muzyki wyrażają wolność i radość dzieci bożych. Taniec w kole oznacza wspólnotę, w której centrum jest Pan Bóg. Trzymanie się za ręce oznacza pragnienie współdziałania z bliźnim. Kiedy wchodzimy do środka koła to ze świadomością, by czerpać od Boga łaskę, kiedy wracamy z tą łaską to po to, byśmy dzielili się z nią innymi. Wzniesione ręce skrzyżowane przed twarzą oznaczają, że jesteśmy tak blisko Boga, że blask Jego majestatu nas oślepia, gest ucinania – pragnienie odcięcia się od grzechu.
Dlaczego taka forma? Każda forma modlitwy jest piękna, jeśli wypływa z głębi ludzkiego serca. Pewien kapłan powiedział nam kiedyś, że w modlitwie tańcem owszem ważne są kroki i to, żeby
nasze gesty były zsynchronizowane, ale dla Boga najważniejsza jest nasza miłość włożona w tą modlitwę. Modląc się tańcem angażujemy każdą komórkę naszego ciała, rysując nim nasze emocje i uczucia, dlatego ta forma modlitwy jest piękna i taka głęboka.
Wspólnota Modlitwy Tańcem MAGNIFICAT aktywnie tanecznie włącza się w życie Kościoła
– różaniec przebłagalny za grzech aborcji (ostatnia niedziela miesiąca)
– koronka na ulicach miast świata (28 września)
– wieczory uwielbienia na zakończenie roku
– ewangelizacja/kolędowanie/modlitwa tańcem w DPS w Tursku
– spontaniczna ewangelizacja tańcem
JEŚLI CHCESZ:
– wzrastać duchowo we wspólnocie,
– jesteś spragniony by modlić się całym sobą
– chcesz poznać piękno i wartość modlitwy ciałem
– pragniesz głosić Dobrą Nowinę o Jezusie poprzez taniec
– szerzyć z nami kult Maryjny
– propagować i włączać się czynnie w modlitwę o ochronę życia poczętego w służbie PRO-LIFE
Spotkania modlitewne odbywają się w piątki po Mszy Świętej wieczornej o godzinie 18.00 w salce przy Białym Kościele.
Kontakt e-mail: magnificat.gw@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100076827537384&locale=pl_PL