1.Cel Roku Jubileuszowego
Teraz nadszedł czas nowego Jubileuszu, w którym Drzwi Święte zostaną ponownie otwarte, aby dać żywe doświadczenie Bożej miłości” (Spes non confundit, 6). W bulli ogłaszającej Zwyczajny Jubileusz roku 2025 Ojciec Święty w obecnym historycznym momencie, w którym „ludzkość niepomna na dramaty przeszłości, poddawana jest nowej i trudnej próbie, w której wiele ludów jest uciskanych przez brutalność przemocy” (Spes non confundit, 8), wzywa wszystkich chrześcijan, aby stali się pielgrzymami nadziei. Jest to cnota, którą należy odkryć na nowo w znakach czasu, które, obejmując „tęsknotę ludzkiego serca, potrzebującego zbawczej obecności Boga, domagają się, by zostały przekształcone w znaki nadziei” (Spes non confundit, 7), które należy czerpać przede wszystkim z łaski Bożej i pełni Jego miłosierdzia.
2. Odpusty w Roku Świętym 2025
Na postawie norm Penitencjarii Apostolskiej „O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego jubileuszu roku 2025 ogłoszonego przez Jego Świątobliwość papieża Franciszka” zostały wydane następujące wytyczne dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej:
3. W świętych miejscach jubileuszowych
Jak stanowią Normy, wierni, pielgrzymi nadziei, będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy udzielony przez Ojca Świętego, jeśli:
Zgodnie z wolą papieża Franciszka bp Tadeusz Lityński postanowił, że w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej świętymi miejscami jubileuszowymi będą:
We wszystkich tych miejscach, o ile pozwolą na to przepisy liturgiczne, w każdy wtorek sprawowana ma być Msza św. z formularza Mszy Jubileuszowej (zob. załącznik do maila) bądź Mszy w rożnych potrzebach: o pojednanie, o odpuszczenie grzechów, o uproszenie miłości i o zachowanie pokoju i sprawiedliwości. Msza taka powinna być poprzedzona nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego.
Oprócz tego zachęca się do podejmowania na forum parafialnym czy dekanalnym innych inicjatyw duszpasterskich związanych z rokiem jubileuszowym.
4. W innych miejscach
Zgodnie z Normami odpust jubileuszowy można będzie także uzyskać w innych kościołach i miejscach formacji wiernych, gdzie zorganizowane zostaną misje ludowe, rekolekcje lub spotkania formacyjne poświęcone tekstom Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. W związku z tym Biskup Zielonogórsko-Gorzowski zachęca wspólnoty parafialne i domy rekolekcyjne, aby w Roku Świętym zorganizowały misje, rekolekcje lub spotkania na temat tekstów soborowych i katechizmu, trwające przynajmniej jeden dzień i zawierające co najmniej trzy dłuższe nauki oraz nabożeństwo pokutne z adoracją Najświętszego Sakramentu.
5. Na szlakach wiary i miłosierdzia
Papież Franciszek w swej bulli podkreśla wartość jubileuszowego pielgrzymowania starożytnymi i współczesnymi szlakami wiary (SNC 5). Wzywa zarazem wiernych do bycia namacalnymi znakami nadziei dla wielu braci i sióstr żyjących w trudnych warunkach. Papież myśli tu zwłaszcza o więźniach, chorych, samotnych, osobach z niepełnosprawnościami, ubogich, migrantach i osobach starszych (SNC, 10-15).
W związku z tym w Roku Świętym 2025 Biskup Zielonogórsko-Gorzowski zachęca do podejmowania wobec potrzebujących uczynków miłosierdzia co do duszy i ciała. Szczególną rolę w tym dziele powinny odegrać Parafialne Zespoły Caritas, koła Towarzystwa Brata Alberta, Bractwa Miłosierdzia, Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna i inne grupy charytatywne, włączając w to jak najszersze rzesze diecezjan.
Jak przewidują Normy, w Roku Jubileuszowym 2025 wierni będą mogli uzyskać odpust jubileuszowy każdego dnia, jeśli udadzą się w celu odwiedzenia i poświęcenia właściwego czasu siostrom i braciom w potrzebie, pielgrzymując niejako do obecnego w nich Chrystusa (por. Mt 25, 34-36) i wypełniając zwykłe warunki duchowe, sakramentalne i modlitewne.
6. Uprawnienia spowiedników
Biskup Zielonogórsko-Gorzowski zgodnie z Normami na okres Roku Świętego 2025 wszystkim kapłanom diecezjalnym i zakonnym, spowiadającym w świętych miejscach jubileuszowych udziela uprawnień do rozgrzeszania od cenzur wiążących mocą samego prawa, ale nie zdeklarowanych i nie zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej (kan. 508, § 1 KPK).
7. Posługa misjonarzy miłosierdzia
Zgodnie z wolą Ojca Świętego słowo szczególnej zachęty Biskup Zielonogórsko-Gorzowski kieruje także do kapłanów – misjonarzy miłosierdzia, ustanowionych przez papieża Franciszka w roku 2016 podczas ostatniego Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i za zgodą biskupa diecezjalnego kontynuujących tę posługę. W Roku Świętym 2025 misjonarze miłosierdzia zaproszeni są, aby odwiedzać wszystkie więzienia oraz domy poprawcze i we współpracy z kapelanami tych ośrodków organizować tam nabożeństwa pokutne połączone z głoszeniem słowa nadziei, którą mamy w Chrystusie.
9. Znaki Roku Świętego 2025
Znakiem Roku Świętego w katedrze i konkatedrze będą krzyże wniesione w uroczystej procesji w dniu inauguracji 29 grudnia i umieszczone w prezbiterium lub innym godnym miejscu (zob. Obrzęd otwarcia Roku jubileuszowego w kościołach partykularnych).
2. W miejscach jubileuszowych
We wszystkich wyznaczonych przez Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego świętych miejscach jubileuszowych na okres całego Roku Świętego 2025 powinny zostać umieszczone:
Logo i flagi zostaną przekazane podczas przedświątecznego spotkania w Rokitnie w dniu 20 grudnia br.
3. W kościołach parafialnych
W każdym kościele parafialnym (także w Kościołach Jubileuszowych) należy umieścić diecezjalne znaki Roku Świętego. Są nimi: